ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER Otrzymasz 100pln rabatu na dowolny pakiet 20 dni! Promocje nie łączą się.

Kolendra – sposób na naturalny i skuteczny detoks organizmu oraz problemy trawienne

18 Wrz, 2016

kolendra

Kolendra jest rośliną znajdującą zastosowanie głównie w kuchni. Posiada ona jednak oprócz walorów smakowych, także wartości prozdrowotne. Dlaczego warto włączyć świeżą kolendrę oraz jej nasiona do codziennej diety?

Jakie właściwości posiada kolendra?

Kolendra jest niezwykle pomocna w czasie problemów trawiennych oraz pozwala szybko ukoić skołatane nerwy. Zioło to stosuje się najczęściej jako przyprawę do dań kuchni orientalnej, jednak doskonale sprawdzi się także do przyprawiania naszych rodzimych potraw.

W medycynie naturalnej owoce kolendry stanowią jeden ze składników preparatów złożonych oraz mieszanek ziołowych stosowanych na niestrawność. Co ciekawe kolendra jest także niezastąpionym sprzymierzeńcem w walce z pasożytami jelitowymi.

Zioło to zawiera linalol, który działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Dzięki jego właściwościom poprawia się perystaltyka jelit oraz zmniejszają się bóle brzucha wywołane wzdęciami, dlatego kolendrę warto stosować przy dolegliwościach takich jak zapalenie błony śluzowej żołądka i przy biegunkach.

Kolendra wspomaga trawienie, gdyż jest to roślina żółciopędna, zmniejsza ona napięcie mięśni przewodów żółciowych, co ułatwia przepływ soku trzustkowego oraz żółci do dwunastnicy. Kolendra wykazuje także właściwości bakteriobójcze, dlatego doskonale sprawdzi się podczas zwalczania zatruć pokarmowych – pomaga ona zwalczyć patogeny, takie jak gronkowiec złocisty, pałeczka ropy błękitnej, laseczka sienna i odmieniec pospolity.

Nasiona kolendry znacznie obniżają poziom cholesterolu oraz cukru we krwi, a także obniżają ciśnienie tętnicze krwi.

Kolendra pomaga również oczyścić organizm z metali ciężkich, spożywając ją regularnie, możemy niemal w 100% usunąć z organizmu złogi rtęci i innych metali ciężkich. Kolendrę można stosować także zewnętrznie, bezpośrednio na skórę. Ma ona działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, w związku z tym świetnie sprawdza się w grzybiczych i bakteryjnych chorobach skóry – poprawia gojenie się ran oraz oparzeń.

Należy jednak pamiętać, że kolendra wytrąca z organizmu witaminę B1, co przy długotrwałym stosowaniu skutkować może niedoborem tej witaminy. Trzeba więc zadbać o stałe jej uzupełnianie.