ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER Otrzymasz 100pln rabatu na dowolny pakiet 20 dni! Promocje nie łączą się.

Jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu?

05 Gru, 2017

Choć statystyki powoli zaczynają wyglądać słuszniej wraz z rozpowszechnianiem się mody na aktywny tryb życia, picie wody mineralnej wciąż nie wszystkim weszło w nawyk. Poza brakiem odpowiedniej ilości wypijanej wody, często zastępowana jest ona słabej jakości sokami, napojami słodzonymi oraz herbatami. Dowiedz się, dlaczego picie dużej ilości wody jest tak ważne dla Twojego zdrowia. Zacznij dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu!

Organizm człowieka składa się w ponad 60% z wody, która jest obecna we wszystkich przemianach metabolicznych zachodzących w ciele. Jej brak, bardzo widocznie odbija się na zdrowiu, mówi się nawet że już nawet jedno procentowe odwodnienie organizmu, może skutkować złym samopoczuciem. Objawia się to zmęczeniem, pogorszeniem pamięci i koncentracji oraz ogólnym rozdrażnieniem. Natomiast już dziesięcio procentowe odwodnienie organizmu jest już bardzo poważnym zagrożeniem życia, zwłaszcza u dzieci i osób starszych.

Wciąż słyszymy o tym, że dla organizmu tak ważne jest odpowiednie nawodnienie. Mimo to, w codziennym biegu, zapomina się o tym, a wodę mineralną zastępujemy słodzonymi napojami, które potrafią doprowadzić do odwodnienia organizmu. Lekarze zalecają picie przynajmniej 1,5-2 litrów płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej o niskiej zawartości sodu. Przyjmuje się, iż osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 40kg, średnio na 1kg masy ciała powinny wypijać 30-35ml wody. Zatem osoba o masie ciała wynoszącej 70kg powinna spożywać ok. 2,225l wody.

Rola wody w organizmie:

– Znajduje się w niemal każdej komórce naszego organizmu, z tego powodu jest wręcz niezbędna podczas reakcji biologicznych zachodzących w ciele, a jej minimalne braki skutkują problemami podczas przebiegu tych reakcji.

– Ma za zadanie dbać o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, warunkuje szybki metabolizm.

– Jest odpowiedzialna za ochronę gałki ocznej, mózgu i rdzenia kręgowego.

– Dzięki wodzie organizm się nie przegrzewa, warunkuje więc temperaturę ciała, pozwala działać wszystkim narządom wewnętrznym.

– Wypijanie odpowiedniej ilości wody pozwala na oczyszczanie organizmu z toksyn powstałych w procesie przemiany materii.

– Ma wpływ na stan psychiczny, odwodnienie organizmu skutkuje dyskomfort, objawiający się głównie przemęczeniem, nerwowością oraz atakami lęku.

– Wpływa na wytrzymałość fizyczną, dlatego też przy aktywnym trybie życia, uprawianiu sportów oraz latem zaleca się zwiększenie dziennej ilości wypijanej wody, aby uniknąć odwodnienia.

– Reguluje ciśnienie tętnicze.

– Poprawia wygląd skóry, która staje się odżywiona i elastyczna.

– Zwilża błony śluzowe i stawy.

O wodzie mineralnej

Najzdrowszą wodą jest woda mineralna, zawierająca nawet 70 różnych minerałów. Minerały zawarte w wodzie mineralnej pod postacią zjonizowaną są łatwo przyswajalne dla organizmu. Przy wyborze wody szczególną uwagę należy skupić na zawartości magnezu i wapnia, aby wybrana woda miała właściwości zdrowotne powinna mieć 50mg magnezu i 150mg wapnia.

Magnez zawarty w wodzie mineralnej odpowiada za prawidłowe działanie układu odpornościowego i wspiera układ nerwowy, a wapń pozytywnie wpływa na pracę serca i przemianę materii.

Objawy odwodnienia organizmu:

– ciemna barwa moczu, małe ilości moczu

– sucha błona śluzowa jamy ustnej

– sucha skóra

– częste zaparcia

– uczucie gorąca i duszności

– częste bóle głowy, ogólne osłabienie

– rozdrażnienie